‘Yiyorum yiyorum doymuyorum!’

Yemek yedikten kısa bir süre sonra acıkıp, hemen mutfağa koşma isteği duyan ve  bunu gün içinde sık sık yaşadığınızı düşünenlerden misiniz? Eğer bu durum  size tanıdık geliyorsa kendinizi hemen suçlamayın. Bu sorunun altında bir çok neden  yatabilir. Aşağıdaki maddeler size tanıdık geliyorsa birkaç alışkanlığınızı zaman içerisinde doğrusuyla değiştirip bu sorundan kurtulabilir ya da daha alt seviyelere indirebilirsiniz. Neden çok yeseniz de doymuyorsunuz?

Çok az yemek yemek(Düşük kalorili beslenmek)

Eğer gün içerisinde vücudunuzun görevlerini devam ettirebilmesi için ona yeterli enerjiyi sağlayamazsanız yolunda gitmeyen bir takım şeyleri farketmeye başlamanız kaçınılmaz olur. Yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, depresif ruh hali, sürekli uyuma isteği, yapılan işlerden keyif alamama ve yapmama isteği gibi… Çok az yemek  yeme düşüncesi genelde akla zayıflama isteğinden dolayı gelir. Vücut  yeterli enerjiyi alamazsa sürekli olarak enerjiye ihtiyacı olduğuna dair sinyaller gönderir ve kan şekeri normal değere ulaşana kadar bu sinyalleri göndermeye devam eder. Bu sinyallere sizin cevabınız ise sürekli atıştırma isteğidir.

Sürekli sosyal medyada zaman geçirmek

Günümüz  şartlarında  çoğunluğumuz  sosyal medya kullanıyor ve  farkında olmasak da çok etkileniyoruz. Tokken gördüğünüz yemek paylaşımları siz farketmeseniz de aklınızda yer edinip vücutta açık sinyalleri duyulduğunda,  aynı reklamlar da olduğu gibi akla geliyor. Aç durumda olan birey sağlıklı karar vermede  güçlük çekebileceği için aslında ne yiyeceğinin farkına varamadan seçim yapmış oluyor. Gördüklerimiz ve duyduklarımız seçimlerimizi etkiler. Bu yüzden sosyal medyada aklınıza doğru seçimler getirebilecek içeriklere odaklanın.

Az uyumak

7-8 saatten az uyumak vücutta salgılanan hormonların düzenini etkiler. Açlık hormonu uykusuzken vücuda daha güçlü şekilde yayılarak sizi ele geçirebilir. Yeteri kadar uyumamak yorgunluk ve depresif ruh hali gibi sorunlara neden olduğu için mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun artışını sağlamak için yemek yemeye sürükler.  Bu durumda tüketilen besinler ise çoğunlukla basit( tok tutma süresi kısa olan) karbonhidrat ağırlıklı  yiyeceklerden oluşur.

Büyük porsiyonlar tüketmek

Sürekli büyük porsiyonlar tüketmek,  zamanla vücudunuz için yeterli olan besin miktarıyla tatmin olmamasına neden olur. Böyle devam eden bir süreçte kilo alımı (eğer alınan kaloriler harcanmazsa) gerçekleşebilir. Vücudunuz için yeterli olan miktar size yetersiz geleceği için sürekli yeme hissi oluşur ve beraberinde gelen psikolojik olumsuzluklar daha büyük sorunlar meydana getirir. Kişi vücudunu beğenmemeye başlar.

Regl dönemi

Regl dönemindeki çoğu kadının karşılaştığı en zor durumlardan biri de sürekli atıştırıldığı halde doygunluk hissedilememesidir. Bu durum normal karşılanır. Vücutta östrojen dolaşımı azaldığı için kan şekerinde dengesizlikler görülür. Genellikle regl döneminin 7-10 gün öncesinde yaşanan pms( adet öncesi sendromu) döneminde  yaşanan bu sorun her zaman kötü olarak algılanmamalıdır. Vücut bu dönemde daha çok enerji harcadığı için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Tabiki bu her şey yenebilir  anlamına  gelmemelidir. Ama her zamankinden biraz daha fazla yemek normal karşılanıp, suçluluk duygusuna  gerek olmadığı hatırlanmalıdır. (Pms döneminde yaşanan çok yeme durumunu en aza indirmek için PMS(premenstrual sendrom) dönemi için 20 beslenme önerisi! adlı yazımı okuyabilirsiniz! 🙂 )

Az miktarda gün ışığı almak

İlk düşündüğünüzde çok alakasız gibi görünebilir ama karamsar havalarda ruh halimizin kötüleşip kendimizi karamsar hissettiğimizde daha çok yemek yeme isteği duyduğumuzu hatırlatmak isterim! Kış ayları daha az enerjik hissedip, besinlerden enerji alıp mutlu olmaya çalışmak tanıdık gelmiş olmalı. Bu yüzden serotonin ve endorfin gibi olumlu ruh haline katkısı olan hormonları salgılamak için fazla enerji almak yerine olabildiğince gün ışığından yararlanın.

Su kaybı

Yetersiz su alımı açlık hissini meydana getirir. Yetersiz su tüketimi ya da fazla su kaybı durumda oluşan susuzluk sinyali beyinde açık sinyali gibi algılanır ve yeni yemek yedikten sonra bile aç hissetmenize neden olabilir. Bu yüzden kısa süre önce yemek yedikten sonra bile açlık hissediyorsanız bir bardak su içmeye ne dersiniz?

İlaç kullanımı

Bazı antidepresanlar gibi çeşitli ilaçların yan etkisi olarak kan şekeri düşüklüğü yani sürekli yeme isteği görülebilir. Bu durumu doktorunuza danışarak ve beslenme uzmanınızla uygun bir beslenme programı hazırlayarak engelleyebilir ya da  seviyesini düşürebilirsiniz.

Sağlıksız yemek seçimi

Seçtiğiniz yemeklerin porsiyonu kadar içeriği de bu konuda oldukça önem taşır. Bu durumu sık sık yaşıyorsanız beslenme düzeninizde tam tahıllı besinlere, lifli besinlere, mevsimine uygun meyve-sebze çeşitlerine, protein kaynaklarına(yumurta, yağsız/az yağlı et-tavuk-balık-hindi, süt ve süt ürünleri) ve sağlıklı yağlara yer verin.

Stres

Kavga gibi durumlarda, kaygı durumlarında ya da stresli hissettiğinizde stres hormonu olan kortizol vücuda yayılmaya başlar. Fiziksel olarak kaloriye ihtiyaç olmasa bile bu hormon vücudu yemek yemeye yöneltir. Bu yüzden yediğimiz fazla miktardaki yemekler stresliyken yediğiniz yemekler oluyor.

Leave a comment