Ödem atmak için bu besinleri tüketin!

Herkese merhaba! Bugün sizinle yaygın bir problem olan ödemden bahsedeceğiz. Ödem aslında  rahatsız edici zaman zaman da iç rahatlatıcı bir durum desek pekte yanlış olmaz. İç rahatlatıcı olmasının sebebini kilo aldığınızı sandığınız bir anda aslında hissedilen şişliğin bir yağlanma durumu değilde sadece sudan kaynaklanması olarak açıklayabiliriz. 🙂 ‘’Sadece sudan mıymış? Oh! Kilo almamışım!’’. Bu cümle eminim ki kilosuna dikkat eden sizler (özellikle biz kadınlar) için yabancı sayılmaz. Ödem aslında çeşitli nedenlerden dolayı hücrelerin su tutması durumudur. Bu yazımda ödemin nelerden kaynaklanabileceğini ve beslenme anlamında nelere dikkat ederek bu durumun düzeltilebileceğini paylaşacağım.

Ödem nedenleri arasında uykusuzluk, fazla karbonhidrat tüketimi, fazla tuz/tuzlu yiyeceklerin  tüketimi, gün içerisinde yeterli su tüketmeme, fazla kilolu olmak, stres, yorgunluk, uzun süre ayakta durmak, aşırı sıcaklık, adet öncesi (pre-menstural) dönem ve alkol tüketimi sayılabilir. Bu nedenlerden bazıları aslında gün içerisinde farkında olmadan yapılan hatalardan en popülerleridir. Uykusuz kalındığında vücuttaki hormon dengelerinde bozulma olabilir. Bu bozulmalar iştah dengesiyle yakından ilişkilidir. Yapılan araştırmalar 6-7 saatten az uyuyan insanlar gün içerisinde daha çok kalori(yaklaşık 200-300 kcal) almakta olduğunu göstermektedir. Daha fazla kalori alımı ile birlikte daha fazla tuz ve karbonhidrat tüketimi bu duruma göre paralel olarak artış göstermektedir. İhtiyaç fazlası besin tüketimi, su alımını sınırlandırabilir. Beyinde açlık ve susuzluk ile ilgili merkezler birbirine yakındır ve açlık durumu susuzluk ile karıştırılmasına neden olur. Eğer bir hastalık durumu söz konusu değilse  ve yemekten sonra (dengeli ve sağlıklı bir öğün yenildiği varsayılırsa) hemen  acıkma sorunu yaşıyorsanız önce bir bardak su için. Belkide vücudunuzun sadece suya ihtiyacı vardır. 🙂

Uykusuzluk durumlarında kişilerin fazla miktarda kalori aldığı bir gerçek. Peki bu fazla kalori alımı hangi besin ögesinden karşılanıyor? Tabiki karbonhidrat! Karbonhidratlar vücudumuz için acil enerji kaynağıdır.  Acıkınca pizza, makarna, sandviç gibi gıdaları istenilmesinin nedenlerinden biri budur. Vücut kaybettiği enerjiyi kazanmak için en kolay yolu dolayısıyla siz de karbonhidratları tercih edersiniz. Fazla karbonhidrat tüketimi size ödem olarak geri dönebilir. Tabi bu durumda sizin su tüketim miktarınız ve fiziksel aktivite düzeyiniz de oldukça önemlidir! Karbonhidrat tüketiminden kaynaklanan ödem problemini azaltmanın bir yolu onu sağlıklı olan seçeneği ile değiştirmektir, ondan vazgeçmek değildir. Yani pizza, makarna, sandviçlere elveda değilde, kepekli makarna, kepekli sandviç, kepekli pizza hamuruna hoş geldin diyeceğiz! Eğer bir hastalık durumu yoksa herhangi bir besine veda etmeye gerek yoktur, miktar ve çeşidi doğru tercih etmek gereklidir. Pizza, makarna olmadan da olmaz değil mi? Burada dikkat edilecek üç nokta vardır.  Miktar, çeşit ve sıklık… Karbonhidrat konusunda bu üç noktaya dikkat ettiğiniz sürece  daha yüksek miktarda diyet lifi tüketmiş olursunuz. Bu durumda ise daha dengeli bir vücut yapısı, dengeli iştah ve daha doğru çalışan bir bağırsaklar ile ödeme veda edebilirsiniz! 🙂

Fazla tuz tüketme durumunda da ödem oluşabilir çünkü tuzun içeriğinde yüksek miktarda bulunan sodyum elementinin de suyla arası oldukça iyidir.  Ne kadar ihtiyaç fazlası sodyum o kadar ödem desek yanlış olmaz. Bu nedenle ödem durumunda tuzu yani sodyumu yüksek miktarda içeren besinlerin tüketiminde azaltma yapılmalıdır. Sodyum oranı yüksek olan besinler arasında öncelikle sofra tuzu gelir. Kabartma tozu, turşu, zeytin, soslar(ketçap, mayonez, hardal vs.), paketli gıdalar(ne kadar tuz o kadar uzun raf ömrü!), çoğu peynir, tütsülenmiş gıdalar, işlenmiş et ürünleri, kavrulmuş ve bol tuzlu kuruyemişler, konserve sebzeler yüksek oranda tuz içeren besinlerin başlıcalalarıdır. Gün içerisinde yeteri kadar su tüketmeme durumu ise vücut bünyesinde bulunan suyun hapsedilmesine neden olarak şişkinliğe neden olmaktadır.

Ödem atmak için hangi besinler tüketilmeli?

Ananas

Ananas, meyve grubunda olması dolayısıyla yüksek potasyum içeriğine sahiptir. Bu nedenle hücrelerin optimal su düzeyine ulaşmasını sağlar. Ayrıca ananasın içerisindeki bromelain adlı maddenin protein parçalama özelliği de ödemi azaltmaktadır. Ara öğünlerde tüketeceğiniz 1-2 ince dilim ananas iyi bir ödem savardır!

Salatalık

Yaklaşık %96 oranında su içeriğine sahip olan salatalık, vücudun mineral ve su dengesini sağlayarak ödem savar özellik gösterir. Kalori miktarı düşük olan salatalığı  içilen suya doğramak ve bekletmek antioksidan kapasitesi yüksek bir su tüketilmesini sağlayarak vücütta detoks(arınma) etkisi yaratmaktadır. Arınmış hücreler yenilenmiş bir siz demektir! 🙂

Yulaf ezmesi/Yulaf  Kepeği

Yapısında bulunan beta glukan sayesinde bağırsak hareketlerinin artmasına, dolaşımın ve sindirimin hızlanmasına, dolayısıyla vücuttan ödemin atılmasına yardım eden yulafı, sütle pişirip, yoğurda katıp, evde hazırlayacağınız sağlıklı ve şekersiz kurabiye veya keklerle tüketebilirsiniz.

Yoğurt/Probiyotik yoğurt

Yoğurdun içinde bulunan faydalı bakteri olan probiyotikler bağırsak florasını destekleyerek daha güçlü bir bağırsak florası oluşumunu sağlar ve vücuttan ödemi atmaya yardımcı olur. Özellikler sabah kahvaltılarında bir kase yoğurdun tercih edilmesi ödem atma sürecinde hızlıca etki eder.

Muz

Yüksek miktarda potasyum içeren muz ödem attıran ideal başka bir meyvedir. Vücudun karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için de ideal bir seçimdir. Ara öğünlerde bir kase yoğurt, bir bardak süt veya 5-6 adet fındık/badem ile tüketilebilir. Ancak ödem atmak için gün içerisindeki tüm meyve tercihlerinizin muz olması doğru bir seçim olmaz. Ananas, kivi diğer tercihleriniz arasında olabilir.

Maydanoz

Sabah tüketilen yarım kase maydanoz vücuttaki şişkinliği önler. Güne iyi bir başlangıç için maydanoza veya maydanoz çayına şans verebilirsiniz. Maydanozun üstüne sıkacağız limon ise içeriğinde bulunan antioksidan vitaminler sayesinde taze bir başlangıç yapmanızı sağlayacak!

Yeşil Çay

Çaylar hiyerarşisinde en sağlıklı çaylardan biri de yeşil çay. Yeşil çay da ödem söktürücü özellik gösterirken bir o kadar da vücuda yararlıdır. Günde 1-2 bardaktan fazla bardak yeşil çay tüketimi kalp çarpıntısına yol açabileceğinden dolayı dikkatli tüketilmelidir.

Su

Ödem atmanın en etkili ve basit yolu tabiki su tüketmek! Her ne kadar su içmek sağlıklı olsa da önemli olan su tüketimini gün içine yaymaktır. Art arda içilen su ödem oluşturabilir. Unutmamak lazım ki 1 gram tuz 200 ml suyun vücutta tutulmasına neden olur. Günlük içmeniz gereken su miktarını kilonuzu 30 ml ile çarpıp bulabilirsiniz. (Örnek: 50 kg olan bir bireyin günlük tüketmesi gereken su miktarı 50×30=1500ml şeklinde olmalıdır.)

Leave a comment