Sağlıklı Beslenme mi ? Aslında her şey bakış açısında gizli!

Sağlıklı beslenme özellikle son zamanların en popüler konularınan biri. Eğer sosyal medya kullanıyorsanız beslenme adına açılmış hesaplardan birine denk gelmemeniz, bir haberle karşı karşıya kalmamanız pek mümkün değil. Peki ya her geçen gün sayısı artan restoranlar cafelere ne demeli? Gelin sağlıklı beslenmeye biraz farklı bir açıdan bakalım.

 Ben sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık, diyeti ise beslenmeye dair alışkanlıkların kazanıldığı belirli uzunluktaki bir süreç olarak yorumluyorum. Asıl olay vücudunuza doğru alışkanlıklar kazandırmanızdır. Kalori saymak mı? Asla! Bırakın onu bu işin uzmanları yapsın 🙂 İnsanlar besinlerin sadece kalori değerine odaklanmış durumda. Oysa kalori kavramının altında yatan gerçeklerden tamamen bihaberler. Yanılgısı oldukça yüksek bir konu. Esmer ekmeğin de bir dilimi 70 kaloridir beyaz ekmeğin bir dilimi de… Bunu biliyor muydunuz? Bu bilgi bir şeyleri sorgulatmaya başladı bile değil mi sevgili diyet yapanlar ve sonuca ulaşamayıp pes edenler 🙂 Forma girmek veya formu korumak hepimizin istediği şeylerden biri. Madem öyle neden forma girmek isteyenler hep esmer ekmek tüketir? Çünkü önemli olan içeriktir, çeşitliliktir.  Aynı kaloride olup farklı olan besinlerin besin değerleri farklıdır, içerdiği bileşenlerin miktarı ve değeri farklıdır. Demek oluyor ki vücut bu içerikleri farklı kullanıyor dolayısıyla farklı bir yanıt oluşturuyor.  Eğer sağlıklı beslenmek istiyorsanız öncelikle kafanızdan rakamları atmalısınız aksi halde psikolojik olarak etkilenip kendinizi başarısız görebilirsiniz. Eğer sürekli forma girmek, sağlıklı beslenmek veya sağlıklı yaşamak için bir takım girişimlerde bulunuyor ve sonuç alamayıp pes ediyorsanız neden bakış açınızı değiştirmeyi denemiyorsunuz? Belki de farklı sonuçlar almak için farklı yöntemler denemelisinizdir. Beslenmeye bir zorunluluk olarak bakmayın. Yemek yemekten zevk alın. Neden sağlıklı beslenmeye çalıştığınızı ya da beslenmeniz gerektiğini sorgulayın. Belki de kendinize net bir cevap veremediğiniz için yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Belirsizlik sizi yönlendiremez ama netlik sizi cevap oluşturma konusunda ikna edebilir. Bence öncelikle neden belirlenmeli. Peki ben neden sağlıklı besleniyorum ? Aslında benim bir sürü nedenim var. İyi hissetmek, zinde görünmek, genç kalmak, mutlu hissetmek gibi. Bu nedenler benim sağlıklı beslenmeyi sevmem ve devam ettirmem için sizce de yeterli değil mi?

Peki doğru besleniyorsunuz diye hiç mi çikolatalı bir pasta yemeyecekseniz? Tabiki yiyecekseniz. Sağlıklı beslenmek sadece sebze yemek, salata yemek ya da hamburger pizza türü yemekleri yememek değildir.Bunlar sadece birer diyet efsanesidir. Eğer besin içeriğine ve porsiyonuna odaklanır, rakamlara takılmazsanız siz de bunun fakına varırsınız.  Farkındalık ve bakış açısı bence bu konudaki en önemli faktörlerin başında geliyor. Eğer bu iki faktörü uygulamaya geçirebilirseniz sağlıklı ve olmak istediğiniz görüntüde olduğunuz günler yakın demektir 🙂 

Minik bir hatırlatma: Çarşamba ve cumartesi günleri yayınladığım yazı, tarif veya öneriler hakkında yayınladığıma dair anında e-posta alabilmek için blogumu takip edebilirsiniz. Eleştiri ve önerilerinizi yukarıdaki ‘iletişim’ butonu aracılığıyla ya da aşağıya yorum bırakarak bana iletebilirsiniz. Sağlıkla kalın!

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. alaettin çetin dedi ki:

    mükemmel

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s