En tatlı yaşam şekersiz yaşam olabilir mi?

seker.jpg

Herkese merhaba! Bu hafta üzerinde konuşacağımız konu ne olsun diye düşününce İnstagram aracılığıyla sizlere sordum. Şekerle ilgili bir çok geri dönüş alınca şeker hakkında yazmam gerektiğine karar verdim. Çok sevilen besinleri ya da gündemde varlığını koruyan besinlerle ilgili yazılar yazmaya çalışıyorum. Şeker de hepimizin bildiği gibi gündemde varlığını koruyan besinler arasında. Şeker çoğu kişinin hayatının olmazsa olmazı durumunda… Moral bozukluğu yaşayınca çikolatalara, pastalara koşmak  tanıdık geldi mi ? 🙂 Şekersiz yaşam deyince akıllara gelen çoğunlukla tatsız tuzsuz bir beslenme düzenidir. Oysa gerçek öyle midir?

Şeker dediğimiz madde şeker kamışı, şeker pancarı, havuç, mısır, buğday, patates gibi birçok bitkinin saplarının ve köklerinin özsuyundan ya da nişastasından çıkarılan, suda eriyen, genellikle tatlı olan maddelerdir.  1500’lü yıllarda şeker sadece zengin aileler tarafından tüketilebilen bir maddeydi. Aslında öyle kalsaydı şu an sağlıksız insan sayısı bu kadar artmazdı belkide… Eskiden her yerde üretime uygun olmayan şeker pancarı ve şeker kamışı zaman geçtikçe daha çok yerde üretilmeye başlandı ve Türkiye’de ilk şeker pancarı üretimi 1926 yılında başladı. Aslında en tatsız yıl, değil mi? 🙂 Şeker fabrikaları kurulmaya başlanınca haliyle üretim hızlandı, kısa zamanda elde edilen ürün miktarında artış görüldü. Bunun sonucunda şeker gittikçe ucuzlayan bir madde haline geldi. Üreticiler şekeri maliyeti az, lezzeti fazla,  taşınımı kolay ve raf ömrünü uzattığı için bir çok besinde kullanmaya başladı. Şu an tüketilen acı soslarda bile şeker var! Ama acı bir şey nasıl şekerli olabilirki diye düşünülmeye başlandı bile 🙂 Lezzet arttırma amaçlı tuzlu gıdalara bile şeker konulabilir bu yüzden besin etiketi okumak sağlıklı beslenmenin ilk kurallarından biridir. Unutmayın beslenme markette başlar, mutfakta devam eder! Üreticilerin amacı her zaman ucuz ve çok talep gören ürünler üretmektir. Şeker bu mantığa oldukça uygun bir madde öyle değil mi?

Şekerin adı hoş ama yaptıkları nahoş :)Gün içerisinde hepimiz enerjik ve mutlu hissetmek isteriz. Fit olmak, güzel görünmek ya da beğenilmek hepimizin istediği şeyler arasında.  Yoğun günlerde enerji düşüşü hissedildiğinde hemen şekerli, bol karbonhidratlı yiyecek veya içeceklere koşulur. (Ah şu nutella kaşıklanan zamanlar… J)Evet şeker bir enerji deposudur ama kısa süreli! Vücudunuz basit şekerli yiyecek ve içeceklerin kan şekerinizi hızla yükseltmesine karşılık yükselen seviyeyi alt değerlere indirmek için hemen çalışmalara başlar insülin salgılar, sonuç yine düşük seviyede bir kan şekeri ve aç bir sizsinizdir! Yine açlık hisseden siz tekrar bir şeyler yemek istersiniz ve gördüğümüz tablo bir ‘kısır döngü’ tablosu olur. (Dünyaları yedim ama doymuyorum!)Bu yüzden glisemik indeksi (kan şekerini yükseltme kapasitesi) yüksek olan şekerli besinler(Üzgünüm şeker içeren tüm abur cuburlar da buna dahil 🙂 ) yerine glisemik indeksi düşük besinler(kurubaklagiller, tam tahıllar, sebzeler vs.) tercih edilmelidir. Kan şekerinin dengeli bir şekilde yükselip düşmesi gerekir.  Şeker iştah dengenizi  bozmakla kalmaz aldığınız ‘boş’ kalorileri vücudunuzun yağ olarak depolamasına fırsat sunar. Vücudunuzdaki yağ miktarı arttıkça memnuniyetsiz bir kişi olmaya başlarsınız ve kişinin kendini beğenmeme problemi daha büyük problemlere zemin hazırlar. Alırken çok beğendiğiniz ve giymek için sabırsızlandığınız giysilere girememeye başlarsınız mesela 🙂

Kan şekerinin dengesiz bir şekilde seviye değişikliği göstermesi ve bu sorunun diyabet, kalp damar hastalıkları, karaciğer hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu günümüzde ‘şekersiz yaşam’ bir geri dönüş olabilir mi? Zor gibi görünen şekersiz yaşam aslında geçmişteki beslenme tarzımızı oluşturuyor. Paketli ürünlerin bu denli yaygın olmadığı, tatlı ihtiyacının meyve gibi doğal besinlerle karşılandığı, kan şekerinin bu derece dengesiz olmadığı bir geçmiş… Şekersiz yaşam hakkında eminim ki bir habere, bir yazıya veya bir sohbete denk gelmişsinizdir. Şekersiz yaşayan insanlar şekeri bıraktıktan sonra daha enerjik hissettiklerini, hasta geçirdikleri gün sayısının azaldığını, kilo vermenin kolaylaştığını kısaca yaşam kalitesinin arttığı söylerler. Bu kadar insan, bu kadar bilimsel araştırma ve deney yanılıyor olamaz değil  mi ? 🙂 Şekersiz yaşam bazılarımıza mümkün değil gibi görünebilir. Böyle düşünenlerimizin şekeri bir anda bırakmaması gerektiğini düşünüyorum. ‘Alışkanlık’ dediğimiz şey peşinizi hemen bırakmaz ama bu sizi hiçbir zaman bırakmayacağı anlamına da gelmez. Bu yüzden yanlış olan alışkanlıklarınızı doğrularıyla kademeli olarak değiştirin. Yarın sabah hayatınızda şeker olmasın demek sürekliliği olmayan bir yola girmenize neden olur. Pes etme olasılığınız artar. Sağlıklı beslenme, şekersiz yaşam ya da egzersiz… Konu ne olursa olsun kendinize karşı bu kadar sert kurallar koymayın. Ulaşılabilir hedefler sizi daha çok motive edip sürekli olmanızı sağlar.  Mesela günde bir paket çikolata tüketiyorsanız ertesi gün o çikolatanın üçte ikisini tüketin kalan üçte birlik kısmını sevdiğiniz kuru meyveler veya kuruyemişlerle tamamlayın. Her geçen gün azalttığınız çikolata miktarı kısa bir zaman sonra normal seviyelere gelecektir. Bunu kendinize alıştıra alıştıra yaptırdığınız için ‘sürekli’ olma konusunda başarılı olacaksınız.

Şekersiz yaşarken hiç mi şeker tüketmeyeceğiz? Yaklaşık iki yıldır şekersiz yaşayan biri olarak şunu söyleyebilirim ki nadirende olsa tüketiyorum tabiki. Mesela ayda bir iki kere bol şerbetli ya da bol çikolatalı tatlı yediğim oluyor 🙂 Eminim ki diğer insanlarda da bu böyledir. Aaa ama bu kadar az mı ? diye soruyorsanız vücudunuz şeker istememeye alıştığı için veya şeker artık onun için bir alışkanlık ya da bağımlılık olmadığı için evet bu kadarcık. Şeker sadece çikolatada ya da pastada yok ki… Önceki yazımda sizlere bir marketteki şeker eklentili ürünler raftan kaldırılsaydı raflarda sadece ürünlerin %20’sinin kalacağını söylemiştim 🙂 Yani şeker her yerde. Ürünlerin bu kadar az miktarda kalması sizi endişelendirmesin, emin olun ki yiyebileceğiniz çeşit çeşit tatlı ve yemek var. Şekersiz çikolataları da söylemeden geçemeyeceğim. En can alıcı cümlem sizin için bu olduysa bir şeyleri düşünmenin vakti gelmiş demektir.

Şekeri bırakınca hayatınızda neler değişecek sizce? Siz düşünmeye başlamadan önce hemen söyleyeyim. Şu anki halinize göre daha formda, daha enerjik ve genç hissetmenin yanında eğer sağlık sorunlarınız varsa o sorunların ciddiyetinde azalmalar göreceksiniz. Daha enerjik hissetmeniz ruh halinize olumlu katkılarda bulunacak ve bu bundan sonraki hayatınızda kendine daha çok güvenen, kendinden daha emin bir birey olmanızı sağlayacak. Kendine daha çok güvenen bir birey olarak devam etmeniz sosyal yaşantınızı yakından etkileyecek. Mesela arkadaşlarınızla kahve içmeye giderken sevdiğiniz giysilerinizi giyme şansınız artacak. Beğendiğiniz kıyafetleri mağazada bırakmak zorunda kalmayacaksınız. Markete gittiğinizde alışveriş sepetinize vücudunuzu bozacak ürünler eklemek yerine en doğal ve katkısız ürünleri ekleyip bilinçli bir tüketici olacaksınız. Bilinçli bir tüketici olup çevrenizde farkındalık oluşturabileceksiniz ve belkide şekersiz yaşama birkaç insan daha kazandıracaksınız 🙂 İşte bu yüzden en tatlı yaşam: Şekersiz yaşam! Şekeri bırakmak sadece formunuzu düzeltmez. Genel düşünce bu yöndedir ama gerçek daha muhteşemdir. Yarın şekeri bırakma kararı ile uyansanız sizce de hayatınız daha tatlı olmaz mı ? 

Minik bir hatırlatma: Çarşamba ve cumartesi günleri yayınladığım yazı, tarif veya öneriler hakkında yayınladığıma dair anında e-posta alabilmek için blogumu takip edebilirsiniz. Eleştiri ve önerilerinizi yukarıdaki ‘iletişim’ butonu aracılığıyla ya da aşağıya yorum bırakarak bana iletebilirsiniz. Sağlıkla kalın!

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s