Porsiyon kontrolü sağlayabilmek için minik önerilerim var!

STRAW.jpg

Hepimizin  bazen yemeklere hayır diyemediği zamanlar oluyor. Doğum günleri, bayramlar, partiler, tatil günleri… Bazen eğlenirken fazla yediğimizin farkına varamıyor, porsiyon kontrolü sağlamakta zorlanıyoruz ya da ‘ödül günü’ adı altında vicdanımızı rahatlatmaya çalışıp aslında uzun vadede kendimize çok büyük zararlar vermiş oluyoruz. Çevremde beslenme hakkında duyduğum en büyük sorunlardan biri yenilen yemeği olması gereken miktarda sınırlı tutamamak. Sağlıklı yiyecekler tüketseniz de eğer porsiyon kontrolü sağlayamıyorsanız ‘dengeli’ beslenmiyorsunuz demektir. ‘Sağlıklı ve dengeli beslenme’ vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini gereken miktarda karşılamaktır. Sadece fazla yemek değil az yemek de bir dengesiz beslenme sorunudur. Günümüzde maalesef  fazla yeme sorunu git gide artmakta. Tükettiğiniz besinin içeriği,  porsiyon miktarınızın sizi tatmin etmesinde son derece önemlidir.

İnsanlar, eğer fırsatları varsa her acıktıklarında ufak tefek bir şeyler atıştırmak isterler. Çoğunlukla kişi bu atıştırmalıkları önemsiz olarak görür. Bunları yediği yemekten bile saymaz ancak yapılan tüm incelemeler bu atıştırmalıkların gün içinde fazladan 300-500 kalori olarak bize geri döndüğü yönünde. Bu durumda kişi farkında olmadan kilo almaya başlıyor. Basit şeker ve kalitesiz yağ içeren besinler(sağlıksız besinler) yerine lifli ve kompleks besin ögesi içeren(sağlıklı besinler) gıdalara yönelmelisiniz. Porsiyon kontrolü sağlayabilmeniz için aşağıdaki minik önerilerimi uygulayarak kısa bir süre içerisinde kontrolü elinize alabilirsiniz. 🙂

 • Yemek yeme esnasında ağzınıza aldığınız lokmayı iyice çiğneyip yuttuktan sonra çatal veya kaşığınızla tabağınızda geri kalan yemekten alın. Gözlemlerime göre porsiyon kontrolü sağlayamayan kişiler ağızlarına aldığı lokmayı yutmadan önce kaşık ya da çatalla tabağındaki diğer besinleri alıp hemen yemek için bekliyor. Eğer ağzınızdaki lokmayı yuttuktan sonra geri kalan besinleri çatal veya kaşığınıza alırsanız daha uzun sürede yemek yiyeceğiniz için daha tok hissedeceksiniz. 
 • Yemek yerken mutlaka bıçak kullanın. Eğer bıçak kullanırsanız yiyeceğiniz yemeği daha küçük parçalara ayırabilir ve bu sayede daha çok lokma yiyeceğiniz için psikolojik olarak daha tok hissedebilirsiniz. Bıçak kullanmanın bir diğer avantajı ise yemek yeme süresini uzatıp, yemekle daha çok vakit geçirmenizi dolayısıyla mevcut porsiyondaki yemeği daha uzun sürede tüketip, beyninize tokluk sinyalinin daha fazla yemek yemeden gönderilmesini sağlamasıdır.
 • Lacivert renkte servis tabakları kullanın. Bazı çalışmalara göre lacivert renkte tabak kullanmak iştahı kapatıyor. Doğada lacivert renkte besin olmadığı için akla herhangi bir yemeği getirmiyor. Kırmızı renkte tabak kullanmak ise iştah açıyor. Kırmızı canlılığın ve enerjinin rengi olduğu için aman dikkat! Restoran ve cafelerin kırmızıyı kullanma nedeni de budur.  🙂
 • Küçük tabak veya mutfak araç gereçleri kullanın. Mesela bir dilim ekmeği büyük bir servis tabağına koyduğunuzda gözünüze daha küçük, küçük bir servis tabağına koyduğunuzda ise gözünüze daha büyük görünecektir. Artan tabak büyüklüğü kilo alımıyla doğru orantılıdır. Göz yanılmaları bu konuda küçük bir ayrıntı gibi görünse de aslında etkisi çok büyük olan bir ayrıntıdır!
 • Yemek yeme sırasında sıvı besin tüketimi ise yediğiniz miktarı sınırlandırmanıza yardımcı olabilir. Çorba, ayran, maden suyu gibi sağlıklı alternatifleri hatırlayın!
 • Belirlenmiş olan porsiyonu yedikten sonra yemek masasından kalkın. Yemek masasında kaldığınız sürece sevdiğiniz yemekler gözünüze yine güzel görünüp daha fazla yemenize neden olabilir. Fırınların veya taze ekmek bulunduran yerlerin yanından geçince mis gibi  ekmek kokularının tok olduğumuz halde bizi bizden alması tanıdık gelmiş olmalı 🙂
 • Yemek yemeye başlamadan önce tabağınızı yemeniz gereken ölçüde yemek çeşitleri ile doldurun ve daha sonra yemeye başlayın. Tabağınızdakileri bitirdikten sonra ekleme yapmayın.
 • Tabağınızı bitirdikten sonra yapabileceğiniz uğraşlar bulun. Mesela kitap okumak, video izlemek veya yapmanız gereken işleri bitirmek gibi. Kısacası başka yerlere odaklanmaya çalışın 🙂
 • Yemek yemeye çorba ve salata ile başlayın. Bu sayede mide hacminiz dolar ve diğer besinlere kalan yer azalır. Bu da porsiyon kontrolü ile kilo vermenizi kolaylaştırabilir.
 • Beslenme günlüğü tutun. Çoğu kişi için önemli ölçüde farkındalık yaratmaktadır. Ne ve ne kadar yediğinizi düzenli şekilde not alırsanız bir sonraki öğününüz için daha kontrollü davranırsınız.

Unutmayın! Sağlıklı birer birey olmanız için ne kadar yediğiniz, ne yediğiniz kadar önem taşır! 🙂

Minik bir hatırlatma: Çarşamba ve cumartesi günleri yayınladığım yazı, tarif veya öneriler hakkında yayınladığıma dair anında e-posta alabilmek için blogumu takip edebilirsiniz. Eleştiri ve önerilerinizi yukarıdaki ‘iletişim’ butonu aracılığıyla ya da aşağıya yorum bırakarak bana iletebilirsiniz. Sağlıkla kalın!

3 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Esin Elif dedi ki:

  Çok çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle en sevdiğim yemeklerde porsiyonu kaçırabilen biriyim. Artık önerilerini dikkate alacağım. 🙂

  Liked by 1 kişi

  1. dduygucetin dedi ki:

   Harika! Çok teşekkürler 🙂

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s