”Hızlı yemek yiyorum”

yemek-005.jpg

Yoksa siz de mi hızlı yemek yiyenlerdensiniz? Umarım cevabınız hayırdır 🙂 Gerçi günümüz şatlarında stressiz yaşamak zor. Kötü olan stres motivasyonumuzu dolayısıyla  tüm işlerimizi etkiliyor. Beslenme konusundaki bilinçsizlik toplumumuzun en büyük sorunlarından biri. Yediklerimizi iyice çiğnemeden yutmak, ayakta yemek yeme alışkanlıkları, öğün atlamak vesaire… Bu alışkanlıkların bazıları kısa, bazıları ise uzun vadede sağlığımızı kötü yönde etkilemekte çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

 Hızlı yemek yemek, tatmin olma duygusunu hissetmenizi engelleyerek farkında olmadan daha çok besin tüketmenize neden olur. Daha fazla besin ise çeşitli metabolik hastalıklar başta olmak üzere bir çok probleme neden olmakta. Sabah kahvaltısında sadece bir yudum portakal suyu ve birkaç lokma peynirle geçiştirenlerden olmayın lütfen. Hızlı yemek yemek, hızla yutulan lokmaların yanında hava yutmanıza da neden olur. Bağırsak ve mideniz hava dolduğu zaman gaz ve ağrı problemlerini beraberinde getirir. İyice çiğnenmeyen besinler sindirim sisteminiz tarafından rahatça sindirilemez. Küçük parçalara ayrılmış yani iyi çiğnenmiş besinlere sindirim enzimlerinin etki gücü yüzey alanı büyük olduğu için daha yüksektir.

fiziksel_mi_duygusal_mi_besleniyorsunuz_1.jpg

Hızlı yenilen yemek nedeniyle midenin ve beynin üzerinde bulunan tokluk hissi sağlayan merkezlerin haberleşme sürecinde gecikme yaşanır. Dolayısıyla kalori alımı artar ve kilo almak kaçınılmaz hale gelir. Bu durum başta obezite ve reflü olmak üzere bir çok hastalığı ortaya çıkarır.

Hızlı yemek yeme problemi nasıl çözülür?

 • Öncelikle beslenmenin önemini ciddiye alın, kendinizi ikna edebilmek için nedenler bulun. Yetişeceğiniz işleri gerçekten iyi yapmak istiyorsanız iyi bir yakıta ihtiyacınız var öyle değil mi? Bir poğaça ya da bir yudum meyve suyuna değil…
 • Yemekleri çok sıcakken tüketmeyin. Çok sıcak olan yemekler ağzınızda fazla kalamadığından dolayı daha çabuk yutulup daha az çiğnemeye neden olmaktadır. Rahatça çiğneyebileceğiniz sıcaklığa gelmesini bekleyin.
 • Doğru bir yemek arkadaşı seçin. Yanınızdaki insan siz farketmeseniz de sizin yemek yeme hızınızı etkiler. Eğer yavaş yemek yiyen biriyle oturuyorsanız ona uyum sağlamak için yavaş yersiniz, aynı şekilde hızlı yemek yiyen kişilerin yanında ise hızlı yersiniz. Yemek arkadaşınızın hızını siz belirleyin!
 • Yemek esnasında kendinize ‘yavaş yemeliyim’ uyarısında bulunun. Kısa bir zaman sonra kendinize uyarıda bulunmaya gerek kalmadan  daha uzun sürede yemek yemeye başlarsınız.
 • Loş ortamlarda yemek yemeyin. Bu tip ortamlar yemekle olan ilişkinizin azalmasına dolayısıyla tatmin duygusunun yeterince hissedilmesini engeller.

hizli_yemek_yemenin_zararlari_h28463_a6e14.jpg

 • Bir lokmayı ağzınıza aldıktan sonra elinizdeki çatalı ya da bıçağı bırakın. Lokmanız bittikten sonra tekrar çatal bıçak kullanımına başlayın. Bu size zaman kazanımı sağlayarak yemeği daha uzun sürede yemenizi sağlayacaktır.
 • Yemeğe olan dikkatinizi engelleyecek televizyon, bilgisayar, telefon gibi teknolojik araçları bırakın. Bu tip araçlarla ilgilenirken yediğiniz yemeği fizyolojik olarak yiyor, duygusal olarak yememiş oluyorsunuz. Duygusal açlık ise size sürekli bir şeyer atıştırmayı, buzdolabı kapağını açıp bakmayı düşündürür. 
 • Yemeği iyi çiğneyin. Yemekten zevk alın! Yemeği yerken tadını gerçekten hissetmeye çalışın. Doygunluk hissinin daha çabuk hissedilmesini sağlayacaktır.
 • Ara öğün yaparak açlığınızı dengeleyin. Çok düşük olan kan şekerinizi toparlamak için daha fazla yeme ihtiyacı duyarsınız. İştahınızı küçük ara öğünlerle dengeleyebilirsiniz. Bir sonraki öğünde daha az yediğinizi farkedeceksiniz.
 • Yemek yerken sohbet edin. Sohbet etmek lokmalarınız arasına zaman girmesini sağlayarak midenizi rahatlatır. Yemek sonrası yorgunluk halini ortadan kaldırır. 
 • Çiğnemek için uzun sürenizi alacak lifli besinlere yönelin. Kök sebzeler(Havuç, turp, kereviz, şalgam, pancar gibi) bunun en güzel örneğidir.

Yavaş yemek yemeye başladığınızda yemekten daha çok keyif ve tatmin hissi alıp daha az kaloriyle öğünlerinizi tamamlamış olacaksınız 🙂

Minik bir hatırlatma: Çarşamba ve cumartesi günleri yayınladığım yazı, tarif veya öneriler hakkında yayınladığıma dair anında e-posta alabilmek için blogumu takip edebilirsiniz. Eleştiri ve önerilerinizi yukarıdaki ‘iletişim’ butonu aracılığıyla ya da aşağıya yorum bırakarak bana iletebilirsiniz. Sağlıkla kalın!