Sigara-beslenme ilişkisi

Banner53image.jpg

En yaygın bağımlılık türlerinden biri olan sigara kullanımı her geçen gün hızla artıyor. Sigaranın vücutta meydana getirdiği hasarlar kanser riskini arttırıp ölüme kadar gidebiliyor. Sigara vücutta yaşlanmayı hızlandıran, hücre hasarlarına yol açan ve hücre ölümlerine neden olan serbest radikal sayısını arttırarak vücudu tehdit altına alıyor. Bu durum pasif içici olsanız da değişmiyor. Sigaranın meydana getirdiği hasarları en aza indirmek için beslenmeyle savaş açmak büyük önem taşıyor. Sadece sigara içenlerin değil içmeyenlerin de sağlıklarını koruma altına alacak şekilde beslenmeleri gerekiyor.

Sigaranın içerisinde dört binden fazla sayıda kimyasal madde bulunmaktadır. Bunların en meşhuru olan nikotin, sindirim sistemini yavaşlatarak besinlerin yeteri kadar parçalanmasını engelliyor. Dolayısıyla iyi sindirilememiş besinler bağırsaklar tarafından yeterli miktarda emilemiyor. Kalp atım sayısını arttırıp kan basıncının da artışına neden olduğu için kanın pıthılaşma riskini arttırıyor. Sigara dumanında bulunan karbon monoksit gazı ise kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltarak doku ve organlara yeterince oksijen ulaşamamasına neden oluyor. Yeterince oksijen alamayan organlar zamanla işlev kayıplarına uğruyor.

6c7f3c1ad1fb8dc5a9d8

Sigara içen insanlarda iştah baskılanması, öğün atlama, kafein içeren içeceklerin daha fazla tüketimi gibi ciddi beslenme sorunları görülüyor. Sigarayı bıraktıktan sonra nikotinin yokluğundan dolayı metabolizma hızında düşüşler meydana geliyor. Aynı zamanda dildeki tat duyularının işlevi arttığından dolayı yenilen yemeklerin tadı daha çok hissediliyor. Bu nedenlerden dolayı sigarayı bırakınca iştah artması,  yüksek kalorili besinlere yönelim gibi sonuçlar ortaya çıkıyor ve kilo alımı meydana geliyor. Bireyler kilo aldıklarını görmeye başladıklarında bunu engellemek için sigaraya tekrar dönme eğiliminde oluyor. Bu sonuçlarla karşılaşan bireylerin mevcut durumun beslenme düzenini değiştirdiği takdirde sadece belirli bir zaman devam edeceği konusunda farkındalığın sağlanması, sürecin sağlıklı ilerlemesinde büyük önem taşıyor.

Sigaranın vücuttaki zararları etkilerini azaltmak için beslenme konusunda neler yapılabilir?

 • Sigaranın yanında sık tüketilen kafeinli içecekler (çay, kahve gibi) ve yiyecekler kişiye sigarayı hatırlatmaması için belirli bir zaman boyunca tüketilmemeli veya olabildiğince az tüketilmelidir.
 • Tüketilen sebze ve meyve miktarına dikkat edilmeli ve her gün bu besin grupları tüketilmelidir(portakal, kivi, limon, mandalina, domates, kuşburnu, havuç, kayısı ve yeşil yapraklı tüm sebzeler). Sigara içen bireylerin günlük C vitamini(antioksidan) ihtiyacı normal bireylere göre 2 kat fazladır.  Sigaradaki serbest radikallerin inhibe edilebilmesi antioksidanların çoğunluğu ile sağlanabilmektedir.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra tat ve koku duyularını almada iyileşme görüleceği için iştah dengesizlikleri yaşanabilmektedir.  Bu nedenle lokmaları küçük küçük parçalara bölerek daha çok çiğnenmelidir.
 • İştah artışından dolayı yüksek kalori içeriğine sahip besinlerin yerine öğünlere haşlanmış ve baharatlanmış sebze, salata gibi kalori içeriği düşük hacimce büyük besinler eklenmelidir.
 • Tam tahıllı besinler, kurubaklagiller, sebzeler, kuruyemişler gibi lif içeriği yüksek olan besinler tüketilmelidir. Liften zengin gıdalar bağırsaklarda su çekerek doygunluk hissi sağlamaktadır.

sigarayi-biraktiktan-sonra-nasil-beslenmeli-e1487841920933

 • Yeme ataklarını önleme amaçlı ana öğünler arasına minik öğünler sıkıştırılmalıdır. İştah dengesi üzerinde minik atıştırmalıkların yardımı küçümsenmemelidir. Minik atıştırmalıkların içeriği besleyici ve temiz olmalıdır(meyve, kuruyemiş, tam tahıllı küçük sandviçler gibi)
 • E vitamininden zengin soya ürünleri, zeytinyağı, ceviz, fındık ve avokado tüketilmelidir.
 • Kabızlık problemini engellemek için tam tahıllı ve kepekli ürünler, kayısı, erik, incir tüketimi arttırılmalıdır.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan sinirlilik ve huzursuzluk halini en aza indirmek için çeşitli spor dallarına yönenilmelidir. Kişi psikolojik anlamda rahatlama sağlayarak bu dönemi daha az hasarla atlatabilir. Spor yaparak vücutta biriken toksinlerin atımı daha çok kolaylaşmaktadır.
 • Kan şekeri dengesi sağlama amaçlı çaylarınıza tarçın ekleyin.
 • Sigaranın vücutta meydana getirdiği toksik maddelerden kurtulmanın en kolay yolu su içmektir. Günde 2-2,5 litre su için.

 

Minik bir hatırlatma: Çarşamba ve cumartesi günleri yayınladığım yazı, tarif veya öneriler hakkında yayınladığıma dair anında e-posta alabilmek için blogumu takip edebilirsiniz. Eleştiri ve önerilerinizi yukarıdaki ‘iletişim’ butonu aracılığıyla ya da aşağıya yorum bırakarak bana iletebilirsiniz. Sağlıkla kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s